köpek yıkama

Köpek banyo aktiviteleri; Köpekler çok hareketli hayvanlar oldukları için kedilerin aksine her zaman dışarı çıkıp enerjilerini boşa harcamak isterler. Sosyal izolasyon için de oldukça önemli bir konudur. Sonuç olarak, tüm köpek dostlarımı sık sık dışarı çıkar ve çok kirlenir. Köpek yıkama süreci tam da bu noktada en çok ihtiyacımız olan şey haline geliyor. Özellikle evde bizimle yaşayan köpek dostlarımız için köpeğin yıkanma süreci daha da önem kazanmaktadır. Bu da düzenli olarak yıkanan köpeklerin bit, pire gibi parazitlerden korunduğu anlamına gelir.

Kendilerine zararlı olan ve cildine tamamen zarar veren bakteri ve parazitler, köpek yıkanmadan deri ve tüylerden uzaklaştırılmaz. Özellikle bu gibi durumlarda dostlarımıza iyi bir bakım yaptırmak için pet kuaföründen yardım almalısınız. Büyük köpek ırkları genellikle bahçe ve çiftlik ortamlarında yaşar. Genellikle dışarıda oldukları için düzenli olarak yıkanmazlarsa derilerinde ve tüylerinde güçlü bir koku olabilir. Bu gibi durumlarda, en önemli şey onları düzenli olarak yıkamaktır.

Köpeklerini yıkayan evcil hayvan kuaförleri, dostlarınızın banyosunu bitirdikten sonra basınçlı saç kurutma makinesiyle de kurutur. Kurutma işlemi köpekler için çok önemlidir. Kurutma işlemi düzgün yapılmazsa tüylü dostlarımız için çok kötü bir durum olacaktır. Çünkü bu gibi durumlarda mantar, egzama gibi ıslak yerlerde yaşayan parazitler köpeklerde ürerler. Bu parazitler arkadaşınızın cildine çok fazla zarar verir.

Köpeğimi Nasıl Yıkarım?

Köpek yıkama ve köpek banyosu dediğimiz işlemler için öncelikle arkadaşınızın tüy yapısına ve cinsine bakılmalıdır. Maltese terrier gibi kıvırcık tüylü çok kıllı bir dostunuz varsa, köpek yıkama önce tüyü iyice fırçalamak iyi bir fikirdir. Tüylenme varsa keçe tamamen açıktır. Yumuşak saçlar için düzenli fırçalama yapılmalıdır.

Köpek yıkama sırasında evcil hayvanınızın kulakları sıkıca kapatılmalıdır. En önemli noktalardan biri işitme koruması olmalıdır. Çünkü kulağa su kaçarsa irin akmasına ve kulak enfeksiyonuna neden olabilir. Arkadaşınızı çok rahatsız edecektir. Köpeklerin evcil hayvan salonlarında yıkanma işlemi tamamlandıktan sonra, periyodik olarak tırnakları kesilir ve temizlenir. Bu durum bazen ev ortamında oldukça zor olabiliyor. Dışarıdan kolay gibi görünse de dikkat etmediğiniz sürece arkadaşınıza zarar verirsiniz. Bu doğrultuda açılan köpek bakım merkezleri ile bu işlemler en hassas şekilde gerçekleştirilir.

Köpek Ne Zaman Yıkanmalıdır?

Köpek banyo zamanı; Genel olarak, ırktan ırka değişir. Köpeğinizi yıkama zamanı genellikle ayda birdir. Cildinde besleyen koku, yağ ve bakteriler, sürekli tüyleri yıkanıyorsa çok kötü bir durum olur. Genel olarak köpekler için banyo saati ayda bir yapılabilir, kış aylarında çok fazla banyo yaptırmamalısınız. Kediler gibi kendilerini temizleyemedikleri için çok kirlendiklerinde mutlaka banyoya ihtiyaç duyarlar. Aksi takdirde, günlük bir geziden sonra ayaklarınızı yıkamanız yeterli olacaktır. Köpek yıkama paketleri, herhangi bir pet kuaföründe kolayca bulabileceğiniz paketlerdir. Köpek yıkama ve banyo işlemi sadece yıkama işlemi değil, aynı zamanda tımar ve tırnak kesme işlemi ve göz hijyeni de vardır. Bu, dostunuzun bakımının tamamen tamamlanmasını sağlar.

Köpeğinize Banyo Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Öncelikle köpek yıkama işlemi için doğru zamanı seçmelisiniz. Köpeğinizin tıraştan sonra olumsuz hissetmesini istemiyorsanız bu çok önemlidir. Özellikle kış aylarında köpeğinize banyo yaptırmak çok sık yapılmamalıdır.

Köpek yıkama işleminde köpeğin kulakları sıkıca kapatılmalı ve pamuk kullanılmalıdır. Bu konu son derece hassas kulaklara sahip köpekler için de önemlidir. Fırfırlı ve kıvırcık tüylü köpekler banyodan önce uygun bir fırça ile fırçalanmalıdır. En sağlıklı köpek yıkama işlemi için pet kuaförlerini tercih edebilirsiniz