köpek makine trası

Köpek makine tıraşı, birçok evcil hayvan severin dostlarıyla ilgilenirken en çok ilgilendiği tıraş seçeneklerinden biridir.  Bu durum ev ortamı ve temizlik açısından çok kötü yansıtılmaktadır. Bu gibi durumlarda en önemli şey köpeğin bakımını tamamlamaktır. Köpeğinizi makineyle tıraş etmek, bahar kepeklerini temizlemek için önemlidir. Pet kuaförlerinde tıraş ettirmek için iki seçenek vardır.

Köpek makine tıraşı özellikle mevsimler arası tüy problemlerini aşmak isteyen hayvan severler için tavsiye edilir. Ayrıca cinsine uyum sağlayabilen kısa tüylü bir köpeğiniz varsa, köpeğinizi makineyle tıraş etmeniz gerekir. Köpeğinizi makine ile tıraş etmek, tüy problemlerinin üstesinden gelmenin anahtarıdır. Bu işlemlerin ev ortamında yapılması uygun değildir. Özellikle anestezisiz makineli tıraş, köpeğinizin sağlığı için öncelik verilmesi gereken işlemlerden biridir.

Anestezisiz Köpek Tıraşı

Tıraş bazında uygulanan anestezi, herhangi bir köpek için yüksek risk oluşturan bir işlem türüdür. Köpeğiniz ister saldırgan, vahşi bir köpek olsun, isterse sağlıklı olsun, dikkatli olmanız gerekir. Köpekleri tıraş ederken anestezi kullandıktan sonra travma ve düzensiz uyku düzenleri de anestezinin yan etkileridir.

Köpek makine tıraşı için doğru seçimi yapmak çok önemlidir. Makineli tıraş için en iyi köpek ırkları, büyük ırklar ve çok fazla tüy problemi olan ırklardır. Küçük bir köpek için makineli tıraş doğru seçim değildir. Hassas bir cilde sahip olabileceği için makineden gelen ısı cildine ve tüy katmanlarına zarar verir. Köpek pet kuaförlerinde anestezisiz tıraş işlemi ile köpeklerini güven içinde tıraş edilir.

Neden Pet Kuaförü?

Bu durumdan sonra ciltte tüy boşlukları görünebilir. Bu nedenle köpek makine tıraşı küçük köpekler için uygun değildir. Makineli tıraşta önce dostunuzun uzun tüylerini kesin. Bu dönemde oluşabilecek kesilere karşı cilde zarar vermemek için gerekli önlemler alınmalıdır. Özellikle ince ve esnek cilt yapısına sahip köpeğiniz için tıraş olmak giderek daha zor ve tehlikeli hale geliyor. Pet kuaförü, gerekli tüm işlemlerin en hassas ve sağlıklı şekilde yapılmasını daha hassas hale getirir. Köpek, pet kuaföründe makine ile tıraş edildikten sonra, köpek yıkama işlemi, dostunuzun vücudunda kalan tüyleri iyice temizler. Bu işlem aynı zamanda kısa tüylerden kurtulmak ve temiz hale getirmek için de oldukça önemlidir.

Daha sonra cilde yapışan saçları basınçlı kurutucu ile temizlenir ve tamamen kurutulur.  Bu işlemler kuaför tarafından yapıldıktan sonra köpeğiniz için tırnak kesme ve göz temizliği de pakete dâhildir. Tüm bakım ve tıraş işlemlerinin tek merkezde kolayca yapılır.

Köpeğimi Tıraş Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

Köpeğinizi tıraş ederken hatırlamanız gereken en önemli şey dostunuzun kürkünün dokusunu bilmektir. Tüy yapısının uzun mu kısa mı olduğu tüm köpekler için önemli bir sorudur. Makine tıraşı seçerken bu iki faktör öncelik verilmesi gereken işlemler arasındadır. Ancak, bir köpeği tıraş etmek evde yapmak kolay bir iş değildir. Alanında uzman ve deneyimli pet kuaför ile çalışarak bu işlemler daha sağlıklı ve güzel bir şekilde yapılabilir. Köpek makine tıraşı için doğru zaman da çok önemlidir. Çok sıcak veya çok sıcak havalarda tıraş olmak arkadaşınızın cilt dokusunu bozar ve bu durumdan dolayı kolayca hastalanabilir.

Makineli Tıraş Modeli

Köpek makine tıraşı modelleri genellikle cinslerine göre farklılık gösterir. Köpeklerin ırkına göre değişen makineli tıraş için, bazı ırklar baş bölgesini görecek ve bazı ırklar ters makineli tıraş seçeneği görecektir. Örneğin King Charles ırklarında tıraş sırasında başa dokunulmamalıdır. Özellikle kulağından sarkan uzun tüyleri makine tıraşı ile daha kötü görünüme sahip olabilir.