köpek pansiyonu

Köpek Pansiyonu, köpek gibi evcil hayvanların güvenle bırakılacakları yerler arasındadır. Evcil hayvanı olanlar, kısa ya da uzun süreli seyahatler için yakın akraba ve arkadaşlarını tercih ederler. Bir başka yöntem de köpek pansiyonlarıdır. Köpekler her ne kadar hayvan sever kişilere bırakılmış olsalar da profesyonel bir barınak ve köpek otelinde duyduğu rahatlığı duyamayacaktır. Köpek pansiyonu arayışında olanlar için önerilen, bazı kriterlere dikkat edilmesidir. Bunların başında gelen, kurumsal hizmet anlayışına sahip olmalarıdır. Köpek pansiyonlarının temiz ve hijyenik koşullara sahip olması da önem taşıyan bir başka konudur. Farklı cins köpeklerin bir arada sosyalleşeceği ortamların bulunması bu otellerin tercih edilme nedenlerindendir. Köpek sahiplerinin şehir dışında olduğu dönemlerde güvenle bırakabilecekleri adresleri seçmeleri önem taşır.

Profesyonel Köpek Eğitimi

Köpek Pansiyonu olarak hizmet sunan adreslerin pek çoğu köpek eğitimi de verirler. Köpeklerin cinsine ve yaşına göre eğitimleri de değişir. Küçük yaşta verilecek eğitimler çok daha verimli olacaktır. Çiftlik köpekleri, evlerde bakılan köpekler ile koruma köpekleri farklı şekillerde eğitilir. Ev dostu olarak çocuklarla birlikte yaşayacak ailenin bir ferdi gibi düşünülen köpekler için ödül sistemine göre eğitim verilir. Tuvalet, beslenme düzeni gibi alışkanlıklar erken çağlarda verilmesi gereken eğitimlerdir. Sahipleri ile ortak bir düzen oluşturmaları için bu köpeklerin eğitimlerine köpek sahiplerinin de katılması gerekir. Korumacı bekçi köpekleri ise ödül sistemine göre yetiştirilmez. Bu türlü köpekler, ödüle alıştıkları zaman onlardan istenen her şeyi ödül karşılığında yapacak duruma gelirler. Bu durum da onlardan beklenen yaşam alanlarına koruma hizmetlerini yapmalarını engeller. Köpek pansiyon ve otellerinin birçoğundan köpek eğitimi konusunda da destek almak söz konusudur.

Hijyenik Köpek Pansiyonları

Köpek Pansiyonu seçerken hijyen koşullarına uygun şekilde temizlenmiş olanların seçilmesi son derece önem taşır. Köpeklerin kalacakları odanın düzenli şekilde temizlenmesi, onların sağlığı için olduğu kadar, huzurlu olmaları için de önem taşır. Köpeklerin rahat edecekleri fiziki büyüklükte odaların yer aldığı köpek pansiyonlarında köpekler son derece rahat edecektir. Düzenli aralıklarla havalandırılan köpek pansiyonlarının sağlıklı ortamlar olmaları da onların huzurlu şekilde kalmaları için önem taşır.

Veteriner Hizmeti

Köpek Pansiyonu sadece köpeklerin barınma ihtiyacını karşılayan alanlar değildir. Köpeklerin adeta tatil yaptıkları ve her türlü sağlık hizmetinin de verildiği yerlerdir. Gelişmiş batılı ülkelerde yaygın olan köpek pansiyonları bizim ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamıştır. Veteriner hizmeti sunan bu merkezler, aşı zamanı gelen köpeklerin periyodik şekilde yapılması gereken aşılarını da yapar. Köpek otellerinin sunduğu bu hizmetler, sahiplerinin de güvenle bu yerleri tercih etmesini sağlar.

Köpeklerin Huzurlu Olacağı Ortamlar

Köpek Pansiyonu köpeklerin sahipleri ile seyahatlere gitmeleri çoğu zaman mümkün olmaz. Özellikle iş seyahatlerinde köpeklerin güvenli bir yere bırakılması gerekir. Tatile çıkacak olan kişilerin gideceği yerlerde hayvan dostu otelleri bulmaları da mümkün olmayabilir. Özel aracı olmayanların toplu taşıma ile evcil hayvanlarını taşımaları da son derece güçtür. Otobüslerde rahatsız olan köpeklerin yüksek sesler çıkarmaları, sıkılmaları söz konusudur. Uçaklarda ise belli kilonun üzerinde olan köpekler diğer hayvanlarla birlikte ayrı bir bölümde seyahat eder. Çoğu zaman bu durum köpeklerde fiziksel ya da psikolojik rahatsızlıklara sebep olur. Bu durumlara sebep olmamak için önerilen, alanında uzman olan köpek pansiyonlarının tercih edilmesidir. Köpeklerin arkadaş bulacakları ve yeterli yeşil alanlara sahip olan pansiyon bahçelerinde sosyalleşmeleri, onları huzurlu ve mutlu edecektir. Saldırganlık ve gereksiz hırçınlıklarının da önüne geçecek faaliyetleri kazanırlar. Köpek otellerinin taksi hizmetleri de bulunur.