köpek eğitimi

Köpeğiniz, en sadık dostunuzla birlikte mutlu ve güzel bir hayat mı istiyorsunuz? Köpek eğitimi dışarıdan çok zor görünse de doğru adımlar uygulandığı zaman oldukça basittir. Sahiplenme aşaması bittiğinde ve artık hayatınızda yeni bir dostunuz olduğunda daha önce bir evcil hayvan edinmemişseniz biraz kafası karışmış hissedebilirsiniz. Köpeklerin sevgisi ve sadakati çok keyiflidir ve oyuncu halleriyle, bakışlarıyla hayatınıza mutluluk katar. Eğer bu dünya sizin için yabancıysa bu huzurlu ve mutlu dakikaları yakalamak için biraz çaba sarfetmeniz gerekebilir. Sevginizi verip, sabırla yaklaştığınız zaman köpek eğitiminde başarılı olmanız tek ihtimaldir. Uzmanlık gerektiren noktalarda elbette bir uzmana danışmakta fayda olduğunu belirtmemiz gerekir. Bunların birisi arama-kurtarma köpekleridir. Köpek eğitimi bu durumda oldukça önem taşır.

Köpek Eğitiminde Nereden Başlayacağımı Bilmiyorum Ne Yapmalıyım?

Köpek sahiplendiğinizde ve eğitimi konusunda bir bilginiz olmadığında doğru kaynaklarla ilerlemek oldukça önemlidir. Hayatınıza katılan dostunuz ve sizin için başlangıçta doğru adımlar atmak ileriki süreci de olumlu anlamda etkilemektedir. Eğer günlük hayat akışınızda sorunsuz ilerlemek istiyorsanız bazı temel bilgileri köpek eğitimi edinmeniz gerekebilir. Temel komutlar, tuvalet eğitimi bunlardan bazılarıdır. Eğer bu adımları oturtursanız sağlam bir başlangıç yapmış olursunuz. Aklınıza takılan bazı sorular olabilir. Kuzenim köpekten korkuyor misafirliğe gelince ne yapacağım? Evde köpeğimi yalnız bırakırsam tuvaletimi yapar mı? Eve zarar verir mi? Acil çıkmam gerekiyor, bırakacak kimsem yok ne yapacağım? Eğer doğru adımlarla ilerlerseniz bu soruların cevapları size hiç zor gelmeyecektir.

Köpek Eğitimini Nasıl Yaparım? Hiç Tecrübem Yok!

Hayatımıza yeni bir birey katıldığında ve bu kendini anlatmak için sizin konuştuğunuz dili konuşmayan biri olduğunda oldukça stresli hissedebiliriz. Ancak kendinizi sakinleştirmeli ve gelecek güzel günlerin motivasyonunu hissetmelisiniz. Köpeğiniz siz onu nasıl yönlendirirseniz o yöne gider, burada size büyük iş düşmektedir. İlk başvuru noktası olarak çevrenizdeki köpek sahipleri arkadaş ve akrabalarınızdan yardım alabilirsiniz. Sizinle aynı yoldan geçmiş bireylerin tecrübeleri sizi rahatlatacaktır. Köpeğine eğitim vermeye çalışan ilk kişi siz değilsiniz ve son olmayacaksınız. Bu anlamda gözlem yapmanızda da fayda var. Çevrenize ve köpeği olan kişilere, köpeklerine bir de dikkatli bakın. Köpek eğitimi sonuna kadar alınmalıdır. Yarıda bırakılmamalıdır.

Köpeğim Daha Yavru Ne Yapacağım Bilmiyorum?

Eğer sadık dostunu daha yavruysa kendinizi sorumluluklarına hazırlamanız gerekir. Küçük dostunuza sevgi, sabır ve emek vermelisiniz. Bu sizin ve sadık dostunuzun eğitimindeki ana etmen olacaktır. Eğitim süresinde belirli hedefleriniz olması önemlidir, her bir hedefi gerçekleştirdiğinizde bu sizde mutluluk ve rahatlama hissi yaşatacaktır. Birlikte ilerlediğinizi ve başardıklarınızı gördükçe daha yeni deneyimleri yaşamak isteyebilirsiniz. Verdiğiniz köpek eğitimi sayesinde köpeğinizin dikkati daima sizde olur ve zorlu bir durumla karşılaşmazsınız. Köpeğinize ödül vermeniz köpeğinizin eğitimi için daha motive olmasını sağlar. Verdiğiniz her bir eğitim için ödülleri kullanmaktan kaçınmamalısınız. Örneğin kalk komutunu öğretirken ödül yukarı doğru olur.

Köpek Eğitimi Sırasında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bu oldukça hassas bir konudur. Öncelikle evcil hayvanınızın karakterini ve cinsinin özelliklerini bilmeniz gerekir. Köpeğinizi tanımanız gerekmektedir. Evcil hayvanınızı sıkmaktan kaçınmalı, her şeyin zaman ve emek gerektirdiğini kendinize hatırlatmalısınız. Hemen sonuç beklemek size yarardan çok zarar sağlar. Güzel şeyler emek ister. Köpeğinize liderin siz olduğunu aşılamalısınız çünkü her sürüde bir lider vardır. Köpeğiniz siz yaklaştığınız zaman kuyruk sallıyorsa bu mutlu olduğunun işaretidir. Artık sizi sevmeye başlamıştır. Bir diğer önemli nokta ise tuvalet eğitimidir. Evcil dostunuzun tuvaletini nereye yapacağını öğretmeniz gerekmektedir. Nereden yemek yiyeceğini, su içeceğini, nereye yatacağını bilmesi gerekir. Doğru adımlarla hayatınız kolaylaşır ve mutlu olursunuz.