kedi makine traası

Kediler için makineli tüy alma, kedi kuaförlerinin favori yöntemidir. Zaman açısından daha az süre aldığı için tercih edilmektedir. Kediler ve kedi sahipleri daha az streslidir çünkü süreç daha az zaman alır. Kedi Makine tıraşı için gerekli ekipman sağlandıktan sonra, kediler işleme hazırlanmak üzere pozisyona getirilir ve kedi profesyonel kuaförler tarafından tıraş edilir.

Kedi Makine Tıraşı İçin Adımlar

Evcil hayvan kuaförlerinin kedileri sevmesi ve onlarla iletişim kurması gerekir, böylece kedi makine tıraşı sırasında kediler dokunuşlarına tepki vermezler. Kedi tıraş olurken, kedi bazen ayakta bazen de yatar. Bu ayar tıraş edilecek alana göre yapılır. Bir kediyi makine ile tıraş etmek için, kedinin tüyü ve cinsine göre uygun aletler hazırlanmalıdır. Kedi için bir tarak ve tıraş bıçağı gereklidir. İnsanlar tarafından kullanılan tıraş makineleri kedileri tıraş etmek için uygun değildir. Bu yüzden kedi tıraş bıçağı kullanmanız gerekiyor. Kedi tıraşı sırasında kedinin uygun duruma getirilmesi gerekir. Yardımcı olmak için bir kişi daha bulunur. Tıraş sırasında kedinin ürkmemesi için makinenin hareketi aynı orantı da olmalıdır.

Kedi Makine Tıraşında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir kediyi tıraş etmeden önce tıraş olacak kişinin kediyle iletişim kurması gerekir. Onu sevmeli ve onunla konuşulmalıdır.  Onu koklamak için usturayı kedinin önüne koyularak koklanması sağlanmalıdır.  Bir kediyi tıraş etmeden önce makinenin çalıştırılması ve kedinin sesi sevmesi ve alışması gerekir.  Bu şekilde kedi ürkmez ve tıraş süresince sorun çıkarmaz. Kediye özel tıraş makinesinin sterilize edilmesi çok iyi ve mümkünse kediye özel bir makine kullanılarak yapılmalıdır.  İnsanlar için tasarlanmış jiletler kedilerde kullanılmamalıdır. Bu kediye zarar verebilir. Ya da uzun tüyler alınamadığı için işe yaramayabilir. Bir kediyi makine ile tıraş ederken, tüyün yapısına ve kedinin cinsine göre uygun ekipman kullanılmalıdır. Kedi makine tıraşı yapılırken uzun, kalın eldivenler giyilmelidir.

Kedileri Evde Tıraş Edebilir Miyiz?

Kedi makine tıraşı uzmanlık gerektiren bir konudur. Çünkü kediler saldırganlaşabilir veya makinenin sesinden kaçabilirler. Bu yüzden bunu tek başına yapmak imkânsızdır. Kedinizi evde tıraş etmeye çalışırken, yanınızda biri olsa bile, orantılı bir kesim elde etmek için profesyonel olmanız gerekir. Bu nedenle kedinizin tıraşını profesyonellere bırakmanız ve bir pet kuaföründen yardım almanız önemlidir. Bu şekilde evcil hayvanınızda mutlu olacaktır.

Kediler Ne Zaman Makine ile Tıraş Olunmalı?

Yaz, çok fazla tüy dökülmesi demektir. Kedi sahipleri bunun ne demek olduğunu çok iyi bilirler. Kedinizi ne kadar severseniz sevin, onu sinirlendiremezsiniz. Ayrıca bu tüylerin verdiği rahatsızlık sadece fiziksel olarak değil, kedinin tüyleri ve sağlığı açısından da pek çok soruna neden olabilir. Bu nedenle kedinizi yaz gelmeden hemen önce tıraş etmeniz önerilir.  Bu sayede kedi tüylerinden korunmak için yazı sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz.

Kedi Tıraşı Ne Zaman Tekrarlanmalı

Kedi makine tıraşı işleminden sonra, tüyler yaklaşık üç ay içinde orijinal durumuna dönecektir. Bu 3 aylık sürenin sonunda kedi makine tıraşı tekrarlanabilir.

Kedi Tıraş Makinesi Modelleri

Kedinizi tıraş ettirirken birçok kedi modelinden seçim yapabilirsiniz. Bu model tıraşları pet kuaförleri titizlikle yapmaktadır.

  • Line Cut Modeli; Kedinin karnındaki tüylerin tıraş edilerek sırt ve kuyruğundaki tüylerin bırakılmasıyla oluşturulan kedi modelidir.
  • Lion Cut Modeli; Gövdenin tamamen tıraş edilip kafa kısmında, patilerde ve kuyruk ucundaki tüylerinin bırakılmasıyla ortaya çıkan modeldir.
  • Pon pon Kuyruk Modeli; Kedinin tüm vücudunun tıraş edildiği ve kuyruğunun pon pon halde bırakıldığı bir modeldir.