Köpek tırnak kesimi, köpeğinizin ayak sağlığı için önem teşkil eder. Köpeklerin ayak bakımı oldukça kolaydır, fakat tırnak kesimi konusunda dikkatli olmanız gerekir.  Köpek tırnakları iki katmandan oluşur. Temelin üst katı cansız, alt katı ise canlıdır. Üst katman, köpeğin pençesindeki dikey katmanlardan oluşan kreatin dokusundan oluşur.

Köpek toynaklarında bu yapı oldukça kalındır ve dışarıdan rahatlıkla görülebilir. Sinirler ve damarlar canlı substratı oluşturur. Köpek dostlarımızın tırnakları sürekli yerle temas halinde olduğundan ve parmak uçlarını koruduğundan tırnak bakımı ihmal edilmemelidir. Tüylü dostlarımızın tırnakları iyi kesilmiş ve altındaki canlı tabaka zarar görmemiş olmalıdır.

Köpeklerin tırnakları yavruyken daha yumuşak olsa da yaşlandıkça yapıları sertleşir. Genel olarak, köpeklerin her pençesinde beş pençe vardır. Siyah veya beyaz olabilirler. Siyah tırnakları kesmek daha zordur. Bu durumda, çoğunlukla canlı olan yetiştirme ortamını kesmemek için daha da dikkatli olmalısınız.

Tırnak Bakımı İhmal Edilmemeli

Köpeklerin tırnakları doğal yaşamlarında genellikle kapalıdır. Köpeğimizin tırnaklarına özen göstermezsek, yani büyüdüklerinde Köpek tırnak kesimi yapmazsak, yürümekte zorlanabilir veya yanlışlıkla onları yaralayabilir. Tırnaklar büyüdüğünde enfeksiyona ve mantar oluşumuna yol açarlar.

Köpeklerin tırnak kesmeyi çok sevdikleri söylenemez. Köpeğin pençelerini yavruyken kesmeye alışırsak, gelecekte daha fazla zorluk çekmezsiniz. Tüylü dostlarımızın tırnaklarını düzenli olarak kontrol etmeliyiz. Bakımlarını ihmal edersek kırık tırnaklar gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkar. Tıpkı kedilerde olduğu gibi köpeklerde de tırnakların altındaki canlı dokuya dikkat etmelisiniz.

Canlı katmanın damarları hasar görürse durdurulamayan kanamalar meydana gelir ve sevgili dostumuz yaralanır. Köpek tırnak kesimi için özellikle köpeklere özel tırnak makası kullanmalıyız. Köpek tırnakları çok serttir. Köpeğinizin tırnakları beyaz ise üzerlerindeki damarlı bölgeyi rahatlıkla görebiliriz ancak siyah renkli köpeklerde biraz daha dikkatli olmalıyız çünkü siyah tırnaklı köpeklerde damarlı bölgeyi görmek zor olacaktır.

Bu nedenle bir köpeğin tırnaklarını keserken tırnakları küçük parçalara ayırmanız gerekir. Bu sayede canlı dokuyu daha rahat görebilme imkânı oluşur. Köpek tırnak kesimi uzmanlık gerektiren iş olduğundan bir pet kuaför hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Köpek Tırnak Kesiminde Dikkat Edilmesi Gerekir

Köpek tırnak kesimi düzenli olarak yapmazsak, tırnağın canlı ve cansız dokuları birbirine karışabilir. Sonuç olarak kestiğimiz kısım azalacağı için daha fazla kanama sorunu yaşanabilir. Yanlışlıkla canlı dokuyu kesersek, arkadaşımızı vakit kaybetmeden veterinere götürmeliyiz. Köpek tırnaklarını keserken, aydınlatması iyi olan bir alan seçmelisiniz. Ayağın ortasına hafifçe bastırırsak kesmeyi düşündüğümüz bölgeyi daha rahat görebilirsiniz.

Tüylü dostlarımızın tırnaklarının fazla uzamasını ve geriye katlanmasını önlemek, uzayan tırnağın ayak derisine nüfuz etmesini engellemek, tırnak sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkabilecek sağlık problemlerini önlemek için tırnaklarına özen göstermeyi ihmal edilmemelidir. Bu konuda uzman değilseniz mutlaka bir pet kuaför hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Köpek Tırnak Kesimi Ne Zaman Yapılmalı?

Köpek tırnakları ayda bir kez kesilmeli ve manikür edilmelidir. Genel olarak, köpeğinizin tırnakları hızla uzar. Bu aşamalardan sonra tırnak kesme işlemi yaptırmak gerekecektir. Bunun için öncelikle evcil hayvan kuaför merkezlerinden yardım alınması tavsiye edilir. Bir köpeğin tırnaklarını kesmek çok riskli bir işlem olduğu için evde çok zor olabilir. Ayda bir veya tırnaklarının uzadığını düşündüğünüz zamanlarda, köpeğinizi köpek berberinde kolayca kestirebilirsiniz.

Köpeğinizin tırnakları 2 ayda bir kesilse bile düzenli bakım yapılacaktır. Bir köpeğin tırnaklarını ne zaman kesmeli gibi sorular, hayvan severlerin en çok araştırdığı konular arasında yer alıyor. Köpeğinizin tırnaklarını normal bir tırnak makası ile kesmeyin. Ardından tırnak bölgesindeki pembe tabaka, çıkıntıları ve konturları gösterir.

Tırnak makası pembe kısma çok yakın olmayacak şekilde aralarında boşluk bırakmalıdır. Tırnak keserken kanama gibi durumlarda temizlenmelidir. Köpeklerde tırnak kesme sonrası kanama, evde arkadaşlarının tırnaklarını kesen birçok evcil hayvan severin başına gelir.

Özellikle bu gibi durumlar meydana geldiğinde bölge uygun temizlik maddeleri ile dezenfekte edilmeli ve veterinere götürülmelidir. Açık yaralar hızla efekte olur. Köpek tırnaklarını kesmek için en iyi seçeneklerden biri pet kuaför salonlarıdır. Arkadaşınız için bu tür bakımlar, alanında uzman pet kuaförleri ile hızlı ve verimli bir şekilde yapılabilir.

Köpek Tırnağı Keserken Akılda Tutulması Gerekenler

Köpek tırnak kesimi için hafif bir ortam seçilmesine dikkat edilmelidir. Düşük ışıkta arkadaşınızın tırnakları görünemeyeceği için sağlıklı sonuçlar alınmayacaktır. Işıksız bir ortam da kanama riskini artırır. Tırnak kesmek için kullanılan tırnak makası, köpekler için özel olarak tasarlanmış makaslar olmalıdır. Normal makasın tırnaklarınıza zarar vermesi oldukça kolaydır.

Köpeğinizin tırnaklarını kestiğinizde kanarsanız, yaralı bölgeyi dezenfekte etmelisiniz. Çok hareketli bir köpeğiniz varsa tırnaklarını kesmekten hoşlanmayacaktır. Bu gibi durumlarda, tırnak kesimi iki kişi tarafından yapılmalıdır.

Arkadaşınızın hareketleri tırnakları keserken sorunlara neden olur. Köpek tırnak kesimi alanında iyi değilseniz kesinlikle bir köpek kuaföründen yardım almalısınız. Bu alanda uzman olarak çalışan deneyimli kuaförler sizin için doğru seçim olacaktır. Firmamızdan bu konuda hizmet alabilirsiniz.