Kedi tırnak kesim işlemi minik dostlarımızı ürkütmeden yapmamız gereken bakımlar arasındadır. Özellikle minik dostumuzun tırnakları daha önce hiç kesilmemiş ise sahipleri için önemli bir durumdur. Nedeni ise kedilerin minik pençeleri hassas bir yapıya sahip olduğu için kedi tırnak kesim minik dostlarımız için korkmalarına neden olabilmektedir.

Bu durum hem sahibi açısından hem de küçük kedicikler için korkulu bir durum yaratabilir. Bunun için kedilerin eğitimi önemlidir. Kedi sahiplerinin zorlandıkları konulardan biridir kedi tırnak kesim işlemidir. Bu konuda zorlanan minik dostlarımızın sahipleri alanında uzman olan yerlerden hizmet alınabilmektedir.

Minik dostlarımızın tırnak bakımı oldukça önemlidir. Nedeni ise kedilerin tırnakları uzadığında yürümesini zorlaştırır ve ayrıca kedi sahibine de uzun tırnaklarla zarar verebilmektedir. Kedilerin tırnaklarının uzamasıyla evde bulunan masa, halı, mobilya gibi çeşitli eşyalara zarar verebilmektedir.

Bunun nedeni kediler tırnakları uzadığında doğası gereği tırnaklarını bir yerlere sürerek veya tırmalayarak tırnaklarını törpüleme iç güdüsünden kaynaklanmaktadır. Böyle durumlarla karşılaşmamak için kedi tırnak kesimi işlemi düzenli ve tam anlamıyla tırnak bakımı yapılmalıdır.

Kedi Tırnak Kesim İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle uygun ortam hazırlanmalıdır. Eğer minik dostunuz henüz yavru ise kedi tırnak kesim işlemi oldukça kolay olmaktadır. Bu yüzden kedilere daha yavru iken tırnak kesimi eğitimine başlanmalıdır. Eğer kedi yetişkin ise bu işlem biraz daha zor olabilmektedir. Bunun için sessiz bir ortam olmalı ve kedinin dikkatini dağıtacak herhangi bir ses olmamalıdır.

Kedinin sakinleştiğinden emin olduktan sonra minik dostlarımıza uygun tırnak makasıyla kesme işlemi yapılır. Kedinin sakinleştiğinden emin olduktan sonra hafifçe patisine masaj yapılır. Eğer partisini çekiyorsa zorlamamak gerekmektedir. Çekmiyor ise hafifçe patisinin tam ortasına hafifçe bastırarak tırnakların çıkmasını sağlanır. Eğer bu durumdan rahatsız olursa ısrarcı olmamak gerekir. Şayet rahatsız olmadıysa sakin kalmaya devam ediyorsa kedi tırnak kesimi işlemine başlanabilir.

Kedilerin tırnakları uzun görünümlü bir yapıya sahip olsada büyük bir kısmı köklerinden mevcuttur. Kökleri pembe renk olan yerlerdir. Kesimi beyaz olan kısımları kesmeli derinlere inilmemelidir. Özel tasarım kedi Tırnak makası ile minik dostumuzun tırnak kesim işlemine başlanır. İlk defa tırnak kesim işlemi yapılan kedilerde ilk başta korku olacağından çok zorlamamak gerekmektedir. Sakin bir anında işleme devam edilir. Yavru kedilerde bu işlem çok rahat yapılmaktadır.

İlk kesimde bir yada iki tırnak kesilmesine müsaade eden kedilerde bu alışkanlığı kazanmaları için ödüllendirilmelidir. Ödüllendirilen kediler diğer tırnak kesiminde daha sakin olmaktadır ve alışkanlık kazanmadan ödüllendirme mamalarının büyük payı vardır.

Kedilerin Tırnak Bakımları Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Tırnak bakımları her kedi için değişik sürelerde olabilmektedir. Kedi tırnak kesimi işlemi için bazı minik dostlarımız bu işlemi yaptırmaları veya alışmaları uzun sürmektedir. Bundan dolayı sabırla bu duruma alışmalarını beklemeli ve sakin zamanlarını iyi tespit ettikten sonra tırnak kesim işlemine başlanmalıdır. Tabi bu durumu çabuk alışan kedilerde bulunmaktadır.

Bu durumda yapılması gerekende kedinin tırnaklarının kontrol edilerek uzamasına göre tırnak bakım işlemi uygulanmaktadır. Kedilerde tırnak uzaması kediden kediye değişik olduğundan kimisi hemen uzamakta kimilerinin uzama süresi daha da uzun olmaktadır. Bundan dolayı kontrol edilmelidir.

Yavru kedilerde tırnak kesme işlemi oldukça kolay olmaktadır. Yavru kedilerde tırnak bakımı bir veya bir buçuk aylık zamanda başlanmalı ve düzenli olarak sürekli yapılmalıdır. Yavru kedilerde tırnak kesim işlemine alıştırmak daha kolaydır.

Ödüllendirme yöntemini daha yavru iken başlanırsa ilerde sahipleri de daha rahat ederler. Fakat daha yaşlı kedilerde özellikle daha geç sahiplenen kedilerde tırnak kesimi oldukça zor olmaktadır. Bu tür kedilerde ise yavru kedilere göre tırnak yapısı daha da sert olmaktadır. Hafta da bir kontrolü yapılmalıdır.

Ancak kedi tırnak kesimine alışkın değilse öncelikle sakinleştirmeli ve daha sonra yavaş yavaş kesim işlemine başlanmalı eğer huysuzlanır ise sakinleşene kadar ara verilmelidir. Aksi taktirde sakinleşmeyen kedilerde hem tırnak kesimi yapan kişiye hem de kediye zarar verilebilir. Yaşlı kedilerde haftada bir kontrolü yapılıp uzamış ise tırnak bakın işlemi yapılmalıdır.

Kediler tırmalama yöntemi ile tırnaklarını törpüleyebilmektedir. Eğer kedi tırmalama tahtasında tırnaklarını törpülüyor ise bu yöntem zamanla kedilerin tırnaklarının kırılmasına neden olabilir. Tırnaklarını kırılarak zarar gören kedinin günlük yaşantısında zorlanmasına sebep olabilmektedir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için düzenli olarak tırnak bakımı yapılmalıdır.

Kedi sahipleri tırnak kesim işlemini sırasında hem kendilerine zarar vermekten hem de kendilerinin tırnaklarını keserken derinden kesip kedilerine zarar vermekten korkmaktadırlar. Evde kendileri yapmakta zorlandıklarında pet kuaför hizmeti veren alanında uzman kliniklerden yardım alabilirler.

Bu tür yerlerde kedilerin her türlü bakım işlemleri uygulanmaktadır. Fakat kedi sahipleri bu tür yerlerin önceden araştırmaları ve bu tür yerleri işleten yerlerin temizliğine, çalışanların tutumuna dikkat etmeleri gerekir. Kedilerinin hem psikolojik hem de beden sağlığı açısından önemlidir.Firmamızdan temiz ve titiz çalışan uzman çalışanlarımız ile güvenli bir şekilde hizmet alabilirsiniz.