Kedi tıraş modellerigünümüzde oldukça popülerdirKedilerin tüyleri çok çabuk uzar ve hayatlarını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi için tıraş edilmesi gerekir.Linecut modeli kedi tıraş modelleri içinde oldukça tercih edilmektedirKedinin karnındaki tüylerin tıraş edilmesi ve tüylerin sırtında ve kuyruğunda bırakılmasıyla oluşturulan mekanik bir kedi tıraşıdır.

LionCut Modeli baş, patiler ve kuyruk ucundaki tüylerin vücudun tamamen tıraş edilmesiyle oluşturulan kedi tıraşıdır. Lioncut modeli, kedi tıraş modelleri içinde çokça tercih edilir.Ponpon kuyruk modeli kedinin tüm vücudunun tıraş edildiği ve kuyruğunun bırakıldığı bu model yine Kedi tıraş modelleri içinde popülerdir.

Makaslı tıraş ile kıllar istenilen boyuta kısaltılır ve tüye parlak, sağlıklı bir görünüm kazandırır. Sadece kedi ürünlerinin seçildiği kuaför salonunda kediler cins ve cinslerine uygun şampuan ile yıkanması gerekir. Tıraş işleminde tüm kedi bakım hizmetleri dahil edilir. Bu hizmet göz, kulak ve tırnak bakımı içerir. Kedi tıraş modelleri içinde makas tıraşı çok fazla yapılmaktadır

Kedi tıraş modelleri arasında makine tıraşı da oldukça yaygındırTüy dökülmesi durumlarında önerilen şey tıraş yöntemidir. Tüyler 3 mm’den 2 cm’ye kadar isteğe bağlı uzunluklarda kesilir. Daha sonra kedinizin cinsine uygun bir şampuanla yıkanır ve tüyleri taranır ve saç kurutma makinesi ile kurutulur.

Kedi Makine Tıraşı Nasıl Yapılır?

Kediler için makineli tüy alma, kedi kuaförlerinin tercih ettiği yöntemdir. Zaman açısından daha az zaman aldığı için tercih edilmektedir. İşlem daha az zaman aldığı için kedi ve kedi sahipleri daha az stresli olur. Mekanik epilasyon için gerekli ekipman sağlandıktan sonra, kediler işleme hazırlanmak üzere pozisyona getirilir ve kedi profesyonel kuaförler tarafından tıraş edilir.

Kedi Tıraşı İçin Adımlar

Evcil hayvan kuaförlerinin kedileri sevmesi ve onlarla iletişim kurması gerekir, böylece kediler makine tıraşı sırasında dokunuşlarına tepki vermezler. Kedi tıraş olurken, kedi bazen ayakta bazen de yatar. Bu ayar tıraş edilecek alana göre yapılır.

Bir kediyi makine ile tıraş etmek için, kedinin tüyü ve cinsine göre uygun aletler hazırlanmalıdır. Kedi için bir tarak ve tıraş bıçağı gereklidir. İnsanlar tarafından kullanılan tıraş makineleri kedileri tıraş etmek için uygun değildir. Bu yüzden kedi tıraş bıçağı kullanmanız gerekiyor.

  • Kedi uygun pozisyonda yatıyor ve sahibi veya herhangi bir görevli onu tutuyor.
  • Makine her zaman eşit yavaşlama ile aynı yönde hareket eder.

Dikkat edilmesi gerekenler bir kediyi tıraş etmeden önce tıraş olacak kişinin kediyle iletişim kurması gerekir. Onu sevmeli ve onunla konuşmalıdır. Bir kediyi tıraş etmeden önce makinenin çalıştırılması ve kedinin sesi sevmesi ve alışması gerekir. Kediye özel tıraş makinesinin sterilize edilmesi çok iyi ve mümkünse kediye özel bir makine kullanılarak yapılmalıdır.

İnsanlar için tasarlanmış jiletler kedilerde kullanılmamalıdır. Bu kediye zarar verebilir. Ya da uzun tüyler alınamadığı için işe yaramayabilir. Bir kediyi makine ile tıraş ederken, tüyün yapısına ve kedinin cinsine göre uygun ekipman kullanılmalıdır.

Kediler Ne Zaman Makine ile Tıraş Olmalı

Yaz, çok fazla tüy dökülmesi demektir. Kedi sahipleri bunun ne demek olduğunu iyi bilir. Kedinizi ne kadar severseniz sevin, onu sinirlendirmemelisiniz. Ayrıca bu tüylerin verdiği rahatsızlık sadece fiziksel olarak değil, kedinin tüyleri ve sağlığı açısından da pek çok soruna neden olabilir.

Bu nedenle kedinizi yaz gelmeden hemen önce tıraş etmeniz önerilir Bu sayede kedi tüylerinden korunmak için yazı  sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz.Kedi tıraşı işleminden sonra, tüyler yaklaşık üç ay sonra orijinal durumuna geri döner. Bu 3 aylık sürenin sonunda kedi tıraş makinesi tekrarlanabilir.

Kullanılan özel makineler sayesinde cilt ve saç sağlığına zarar vermeden tıraş işlemi tamamlanır. Tıraştan psikolojik olarak etkilenmemeleri için kedilerin kafalarını, tırnaklarını ve kuyruklarını tıraş edilmemektedir. Bir kedi makinesi ile tıraş olmak yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Bir Kediyi Tıraş Etmek Faydalı Mı?

Aşırı tüy dökülmesi, cilt sorunları veya hava sıcaklığındaki değişikliklerin kediler üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle kediler düzenli olarak tıraş edilmelidir. Kedinizi tıraş etmek, özellikle bazı ırklarda tüy yumağı ve buna bağlı sağlık problemlerini önlemek için çok önemlidir.

Bir Kedi Nasıl Güvenli Bir Şekilde Tıraş Edilir?

Bir kediyi tıraş edip etmeyeceğini merak etmenin temel nedeni, tıraş olmanın güvenli bir yolu olup olmadığını bilmektir. Çünkü kediler hiperaktif canlılardır. Hareketsiz durabilmeleri ve sakin kalabilmeleri onlar için kolay değildir. Ancak profesyoneller, işlerinde uzman oldukları ve sürece ne zaman başlayacağını çok iyi bildikleri için kedilerle iletişim kurarlar.

Hassas alanlara dikkat eder ve süreci rahat bir şekilde tamamlarlar. Veterinerler ve pet kuaförleri de kedileri güvenle tıraş edebilirler. Kedinin veya evcil hayvan sahibinin veya her ikisinin de yaralanması riskinden dolayı evcil hayvan sahiplerinin kedilerini tıraş etmeye çalışması önerilmez. Firmamızdan bu konuda hizmet alabilirsiniz.