Telefon : 0(532) 359 81 48

Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

1-köpeğimin bakımı yapılırken yanında bekleyebilir miyim?

Tabii ki. Ancak, birçok hayvan doğaları gereği sahiplerini gördüklerinde heyecanlanıp sabırsızlandıklarından dolayı, profesyonel bir ekip olarak bunu tavsiye etmiyoruz. Dilerseniz, odanın dışında izleme olanağınız vardır. Bu, kedinizin/köpeğinizin bakımının kesintisiz bir şekilde ilerlemesi için oldukça önemlidir.


2-Randevu almak gerekli mi?

Programımızın yoğunluğundan dolayı, istediğiniz tarihten birkaç gün önce randevu almanız gerekir. Ayrıca, randevu iptal talebinizi 24 saat önceden bildirmeniz beklenmektedir.

 

3-İşlemler esnasında anestezi kullanıyor musunuz?

Firmamızda hiçbir şekilde anestezi işlemi yapılmamaktadır. (Saldırgan ısıran köpek ve kediler Sahibi Gözetiminde Yapılır) Ancak gerekli durumlarda, Zaten Evcil Dostum Veteriner Kıliniğinde Olduğumuz İçin Burda Gertekli İşlemler veterinerlerimiz Tarafından uygulanır.

4-İşlem ne kadar sürmektedir?

Seçeceğiniz hizmet türüne göre değişir. Makine tıraşı ortalama 1 saat sürerken, makas tıraşı 1-2 saat sürer.

 

5-Kullandığınız ekipmanın temizliğini nasıl yapıyorsunuz?

Her tıraş sonrası kullandığımız aletler ultraviyole cihazında sterilize edilmekte; aracımızın iç kısmı ise Sanimax spray ile dezenfekte edilmektedir.

6-Kediler için neden banyo hizmeti vermiyorsunuz?

Kediler sudan hoşlanmazlar ve temizlenmek için banyo yapmaya ihtiyaçları yoktur. Medikal bir durum söz konusu olmadığı sürece kedilerin yıkanması doğru değildir.

 

7- NİÇİN EVCİL DOSTLARIMIZ TIRAŞ OLMALIDIR?

Kedi ve köpeklerin derisi insanlar gibi ter bezlerine sahip olmadığı için terleyemez yalnızca pati altlarından, burunlarından ve ağızlarından ter atabilirler.

Bu formasyondaki bir canlının mevsim geçişlerinde atamadı, değiştiremediği mevsimsel tüylerini bizim yardımımızla (tıraş, tarama ve banyo) değiştirilmesi, minik dostlarımız hava ısısı ve nemin yüksek olduğu zamanlarda rahatlamasına yardımcı olarak deri ve tüy bütünlüğünün korunmasından, kalp rahatsızlıklarından, solunum rahatsızlıklarına kadar birçok problemden uzak tutulmasını sağlar.

Bunların yanı sıra tüylü dostlarımızın anüs bölgesindeki tüylerinin dışkıyla temas ve bulaşması engellenerek daha hijyenik olmaları sağlanmış olur.

Düzenli olarak tüy bakımı yapılamayan dostlarımızın refahını sağlamak, tüy topaklanmalarını ve düğümlenmelerini önlemek, taranamayan dostlarımızın ölü tüylerini alarak derinin hava almasını sağlamak,ölü tüylerin etrafa yayılmasını engellemek amacıyla düzenli tıraş, banyo ve tarama işlkemleri yapılmalıdır.

Pati aralarının özellikle uzun tüylerden temizlenmesi pisipisi otu dediğimiz son derece tehlikeli bir ot batmasının engellenmesini de sağlamış olur.

Pisipisi otu: bahçe ve yeşil alanlarda bulunan iğne şeklinde, sağlam deriden girerek deri altında ilerleyen ve iltihaplanmaya sebebiyet veren, çoğunlukla ameliyat ile çıkartılan tehlikeli bir ottur.

Evcil dostlarımızın tüylerinin kestirilmesi pire ve kene ile mücadelede bir hayli önem taşımaktadır

Evinizin ölü tüylerden arındırılması amacı ile de evcil dostlarımız tıraş edilmelilerdir.

 

8- BANYO EVCİL DOSTLARIMIZA NE SIKLIKLA YAPTIRILMALIDIR?

Kedi ve köpeklerin derileri koruyucu bir yağ tabakası ile kaplıdır.

Bu yağ tabalkası onları güneş ışınlarından, ısı değişimlerinden koruduğu gibi derinin P h değerini düzenler. Çok sıklıkla şampuanla yıkanan dostlarımızda bu tabaka incelerek kaybolur, daha temiz olsunlar diye istemeden dostlarımıza zarar veririz.

Kedi ve köpeklerde yıkama sıklığı en az 21-22 gün olmalıdır. Bu rakamı 1 ay olarak basitçe aklımızda tutabiliriz.


9- Tırnak kesimi ne sıklıkla olmalıdır?

Tırnaklar karatın dediğimiz sert bir yapıdan oluştuğu içi kendilerini kaşımaları sırasında deri bütünlüğünün bozularak peteşiyal kanamalara meydan verebilir. Bununla birlikte bahçe, toprak ve asfalt üzerinde çoğu ırk köpekler bu ihtiyaçlarını törpüleyerek karşılayabilirler fakat yere değmeyen tırnaklar törpülenemez ve içe dönerek patilerinde tırnak batmalarına sebep olurlar.

Bu olay ileri vakalarda iltihaplanarak akıntılı ve kesinlikle veteriner hekime başvurulmasını gerektirebilir.

Tırnak kesimi için ideal süre 15 gündür.


10- Kulak Temizliği ?

Evcil dostlarımızın kulak temizliği hafta bir kontrol edilmelidir. Kapalı ve uzun kulaklı ırklarda kulak rahatsızlıkları daha sık görülür. Kulakların temizliğine önem verilmezse dış kulak, orta kulak, iç kulak iltihabı gibi tedavisi zaman alan hastalıklara ortam hazırlamış olur.

Bütün bu hastalıklardan korunması amacıyla kulakların temizlenmesi son derece önemli bir husustur.

Kulakların banyo sonrası silinerek iyice kurutulması esastır.


11- Göz Temizliği ?

Dostlarımızın gözleri sigara dumanı, toz, toprak ve hava kirliliği gibi çevresel faktörlere karşı son derece hassastır.

Buna bağlı olarak gözlerinde yaşarmalar, akıntılar olabileceği gibi alerjik reaksiyonlarda da akıntılar ve yaşarmalar görülebilir. Bu akıntılar özellikle açık renkli dostlarımızın gözaltları ve kenarlarında lekelenmelere sebep olur. Bu gibi durumlarda göz etrafındaki çapaklar tel tarak ile göz bölgesine zarar vermeden hafif bir şekilde temizlenerek, sonrasında asit borik ya da göz solüsyonlarıyla silinmelidir.

Özellikle İran cinci kedilerde çok sık karşılaşılan bu durum günlük temizleme ile önlenebilir.


12- Tüy dökülmesinin çözümü nedir?

Mevsimsel geçişlerdeki tüy dökülmelerini önlemenin en etkili çözümü evcil dostlarımızı tıraş ettirmektir. Böylelikle dostlarımızın ölü tüy ve kıllarından kurtularak refah içinde yaşamalarını sağlamış oluruz.

Vitamin takviyeleri de sene içersinde tüy dökülmelerini azaltmaya yardımcı olabilir.


13- Tıraş ettirmenin zararları varmıdır?

İlk defa tıraş olacak evcil dostlarımız bir iki gün süre ile utanma duygusu hissedebilir. Bu gibi durumlarda onlarla ince ve güzel bir ses tonuyla konuşarak ne kadar güzel olduğunu söyleyerek telkin edebilirsiniz evet belki sizi anlayamazlar ama ses tonunuzdan ona karşı neler hissettiğinizi rahatlıkla çözebilirler.

Bazı durumlarda tüy küsmesi dediğimiz belli bölgelerden tüy çıkmayabilir, bu gibi durular ise bir sonraki tıraşta genellikle düzelmektedir.

Tıraştaki en önemli husus ise sedasyon( ön anestezi, sakinleştirme) ya da anestezi verilmesidir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi her canlıda anestezi bir risktir ve maalesef ölümle sonuçlanabilecek komplikasyonlara sebep olabilir.

Özellikle basık burunlu ırklarda solunum baskılanacağı için bu risk daha da artar.